top of page

Какво представлява хипнозата и кога е удачно да бъде прилагана? С тези въпроси се обърнахме към Яна Кирова - психолог и хипнотерапевт. Хипнотерапията е научно доказана ефективна техника. Чрез нея може да се спомогне за изграждане на необходимите промени в поведението. Приложението й е широко застъпено при справяне със зависимости, физическа болка и различни тревожни състояния,  като хипнотерапевтичните сесии са строго индивидуални, обясни Кирова:

Хипнозата е променено състояние на съзнанието. Представлява контролиран транс от хипнотизатора. Човек изпада в състояние на една много дълбока релаксация, след което бива въведен в транс. Това не е безсъзнателно състояние, след което човек няма спомен какво се случва. През цялото време на хипнозата човек чува и разбира всичко, но е много отпуснат физически и желанието за движение изчезва.
 

 

Яна Кирова:

Хипнозата е изключително удачна, когато говорим за трайни погрешни убеждения и модели на поведение. Тя е метод, с който се заобикалят защитите на логиката, на съзнанието и се осъществява пряк достъп до подсъзнанието, добави Яна Кирова:

Източникът на нашата тревожност, на нашите депресии, на нашите вътрешни конфликти, обикновено се таи в миналото. Тези минали травми, минали събития, минали разочарования,    погрешни мисловни модели и убеждения за дълбоко заложени именно в нашето подсъзнание. И тъй като ние нямаме пряк достъп до него, именно хипнозата е един удачен терапевтичен подход за осъществяването му.

Погрешно е да се смята, че хипнотизаторът внушава външни стратегии и начини за справяне, хипнозата разширява собствения мироглед на човека, така че той да може да се опре на собствения са капацитет, да види възможности, които е неглижирал или отхвърлил. Всеки излиза от хипноза. Няма начин човек да остане в състояние на транс. Така че, ако имате желание да се подложите на хипноза, дори от само от любопитство, бъдете спокойни - нищо лошо няма да ви се случи.

Българско национално радио © 2022 Всички права са запазени

Чуй интервюто тук: натисни

Yana ol.jpeg

След празниците се чувстваме уморени, не ни се ходи на работа - тези симптоми са нещо напълно нормално за това време на годината. Казват, че първият месец на годината носи стрес, негативни емоции. Как да преборим депресията съветва в "Денят започва" психологът Яна Кирова.

Коледните и новогодишните празници са свързани с равносметката, която правим в края на всяка изминала година - какво сме успели и какво не сме успели да свършим, както и с обещанията, които си даваме за следващата година. Всичко това е свързано с голямо напрежение, трябва да се върнем към ежедневието, което протича в едни по-кратки дни, с липса на пряка слънчева светлина, поясни психологът. Смята се, че тези сезонни депресии са свързани с нарушения ни биологичен часовник. Производството на серотонин - хормонът на щастието - е свързано и със слънчевата светлина, която е намалена в този период.

 

За да е преборим с тези негативни настроения помага на първо място спортът - той се явява външен стимул на тази секреция на хормоните на щастието серотонин и допамин, които ни зареждат с тонус и ни карат да се чувстваме по-добре. Когато човек се чувства  по-добре, той е по-склонен да търси ефективни решения да излезе от проблемите си и да живее по-добре.

Българска национална телевизия © 2022 Всички права са запазени

Чуй интервюто тук: натисни

Контакт

Тел. 0878 832 150

 

ул. У.Гладстон №1, ет.1,ап.1

гр. София 1000

E-mail : ykirova@abv.bg

bottom of page